Jdi na obsah Jdi na menu
 


AKTUALITY

03-bez-textu-defv-jen-ramecek-_vez-02.png

1. září 1389 zemřel Jan I. z Rožmberka byl pátým a nejmladším synem Petra z Rožmberka a Kateřiny z Vartemberka. Jan se společně s matkou a svými bratry podílel na založení českokrumlovského minoritského kláštera, třeboňského kláštera augustiniánů a poustevny eremitů řádu sv. Pavla v Přední Výtoni. Manželství z Eliškou z Halsu bylo pravděpodobně bez potomků, většinu života prožili manželé v Třeboni a také na Helfenburku. Zemřel v Třeboni a je pohřben v presbytáři kostela sv. Jiljí v Třeboni.

22. září 1575 se konala v katedrále svatého Víta korunovace Rudolfa II. českým králem. Jako jediný Habsburk si zvolil za sídelní město Prahu.

1. 10. 1539 – se narodil Petr Vok z Rožmberka, český šlechtic († 6. listopadu 1611)

2. 10. 1553 zemřel Jan IV. Zajíc z Hazmburka (nar. 1486). Byl jedním z posledních z rodu Zajíců. Sídlil v Budyni nad Ohří. Proslul svým vzděláním a cestovatelstvím. Ovládal vedle češtiny i němčinu a latinu, znal velmi dobře Bibli a zajímal se o dějiny, zejména české, o hudbu, výtvarné umění a přírodní vědy. Budyňskou hradní knihovnu vybavil velkým množstvím knih, čímž se stala jednou z největších v Čechách. Za třicetileté války byla však rozkradena Švédy. Roku 1520 si vzal za ženu Markétu z Münsterberka, pravnučku krále Jiřího z Poděbrad. Postupně s ní měl sedm dětí, z toho čtyři syny. Roku 1522 se vydal do Palestiny.

15. října 1539 zemřel Jošt III. z Rožmberka (nar. 30. června 1488). Otec Viléma a Petra Voka z Rožmberka a Bohunky provd. z Lobkovic a Evy provd. Zrinské ze Seyrenu.

29. 11. 1605 brzy ráno byl popraven generál Heřman Kryštof hrabě Russworm ve velké síni Staroměstské radnice, když mu kat Jan Mydlář uťal hlavu. Russworm byl pochován v kostele Panny Marie Sněžné. Několik hodin po popravě (snad údajně pouhou hodinu po ní) dorazil na Staroměstskou radnici spěšný posel s osobním listem od Rudolfa II., který udělil Russwormovi milost a žádal jeho okamžité propuštění. Krátce po popravě se všechny úřední spisy o soudním procesu s Heřmanem Kryštofem Russwormem záhadně ztratily. Předchozí vzetí do vazby a následné odsouzení bylo z příčiny souboje a s ním spojeného usmrcení hr. Giacoma Belgiosa.

Rusworm:     Podle rozkazu vaší císařské milosti vnikl jsem s vojskem do synagogy, ale Golem nikde.

Rudolf II.:    No ovšem, když se celou noc pije a fechtuje, ve vrchcábech fortuna pokouší a za frejema pídí, oči otupí. A vtip utone ve víně. Nenašel Golema. No jak by mohl, když psal účty za lampasy, fedrpuše, pozamenty, kyrysy, šavličky! Zloději jste, a kujóni!


 

 
03-bez-textu-defv-jen-ramecek-_vez-02-_fcb.png
Rodokmen de Foix - dvojí spříznění s hrabaty z Barcelony
(pozdějšími krály Aragónu) a spojení s rodem slavného
El Cida (Rodriga Diaz de Vivar)
 foix_pocatek-a-barcelona_dvoji-spojeni-rodu.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
                                Egerberk,  Šumburk
 
c2-treti-prevet-na-vychodni-budove-horni-tvrz.jpg
a-oba-zapadni-prevety.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
web.pohradech-----kopie.jpg
Z rodokmenů
 
 
de Foix   06.09.2015
 
 
z Dubé (Benešovici)         
 
 
 
Výběr z galerií
 
e.jpga-mracna-na-zvireticemi.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                            Zvířetice
 
Nístějka                                                                                                                                  
 
e-2014-02-21-13.28.44.jpgc.jpg
  
 
 
 

     
Břecštejn                                                                                                                Kestřany  
 

Jevín                                                                                       z Dubé (Benešovici)           
                       
z-dube_benesovici-web.jpg
f3.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


l.jpg      f5.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                                  Kokšín
 
 
 
Skála (u Příkosic)
h.jpg
 
 Litýš
p1.jpg
                     Čejchanov
 
 
 
 
Letecké fotografie ...