Jdi na obsah Jdi na menu
 


AKTUALITY

03-bez-textu-defv-jen-ramecek-_vez-02.png

2. února 1124 zemřel Bořivoj II. (nar. okolo 1064 - 2. února 1124) byl český kníže v letech 1100–1107 a 1117–1120. Byl synem krále Vratislava II., pro kterého (a pro císaře Jindřicha IV.) pomáhal společně s Wiprechtem z Grojče roku 1083 dobýt Řím. Byl starším bratrem Vladislava I. a Soběslava I. a mladším (nevlastním) bratrem Břetislava II.

2. února 1353 zemřela v Praze Anna Falcká (26. září 1329 – 2. února 1353, Praha) byla česká a římská královna, dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. a Anny Korutanské (Tyrolské). Byla druhou manželkou českého a římského krále Karla IV. Lucemburského. Jejím prastrýcem, strýcem její matky Anny, byl bývalý český král Jindřich Korutanský.

3. února 1622 vydal císař Ferdinand II. tzv. Generální pardon – tj. omilostnil účastníky stavovského povstání, ale zkonfiskoval jim majetek.

14. února 1580 se konala Svatba Petra Voka z Rožmberka a Kateřiny z Ludanic.

2. březen 1282 – zemřela sv. Anežka Česká. Nejmladší dcera českého krále Přemysla Otakara I. a královny Konstancie Uherské. Patřila k nejvýznamnějším představitelkám panovnické dynastie Přemyslovců. Působila jako řeholnice – abatyše kláštera Na Františku. Blahořečena 1874 papežem Piem IX. Svatořečena 12. listopadu 1989 papežem Janem Pavlem II.

10. března 1535 se narodil urozený pán – pan Vilém z Rožmberka (nar. 10. 3. 1535 na zámku Schützendorf v Horních Rakousích – zemř. 31. srpna 1592 v Praze). Nejpřednější z českých šlechticů ze slavného rodu a diplomat ve službách panovnickému rodu. V nábožensky různorodém a velmi citlivém prostředí předbělohorských Čech ve druhé polovině 16. stol. patřil k předním vůdcům umírněných (tolerantních) katolíků. Rytíř Řádu zlatého rouna – číslo diplomu 256. Nejvyšší purkrabí pražský.

14. března 1664 zemřel Jan Mydlář, mistr popravčí pražských měst. Nejznámější z katů českých dějin. Jako člověk i jako mistr svého oboru se vymykal většině zvyklostí a zásad té doby. Nebyl to obyčejný, krutý kat, bez citu a inteligence. Jan Mydlář byl inteligentní, vzdělaný a moudrý muž. Jan Svátek o Mydlářovi uvádí ve svých „Pamětech katovské rodiny Mydlářů v Praze“, že byl absolvent studia lékařství na pražské UK. V té době se ovšem lékařství již více než 150 let na univerzitě nestudovalo (od doby husitské až přibližně do roku 1630 neexistovala lékařská fakulta KU). Byl člověkem hluboké lidskosti, laskavosti a pochopení, lásky a tolerance.

 

 

památník bitvy u Cullodenu                                           hrad Eilean Donan

e7.jpg  b5a.jpg
 

NEJNOVĚJŠÍ GALERIE
 
 
03-bez-textu-defv-jen-ramecek-_vez-02-_fcb.png
 
Rodokmen de Foix - dvojí spříznění s hrabaty z Barcelony
(pozdějšími krály Aragónu) a spojení s rodem slavného
El Cida (Rodriga Diaz de Vivar)
 foix_pocatek-a-barcelona_dvoji-spojeni-rodu.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
c2-treti-prevet-na-vychodni-budove-horni-tvrz.jpg
a-oba-zapadni-prevety.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
web.pohradech-----kopie.jpg
Z rodokmenů
 
 
de Foix   06.09.2015
 
 
z Dubé (Benešovici)         
 
 
 
Výběr z galerií
 
e.jpga-mracna-na-zvireticemi.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                            Zvířetice
 
Nístějka                                                                                                                                  
 
e-2014-02-21-13.28.44.jpgc.jpg
  
 
 
 

     
Břecštejn                                                                                                                Kestřany  
 

Jevín                                                                                       z Dubé (Benešovici)           
                       
z-dube_benesovici-web.jpg
f3.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
l.jpg      f5.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                                  Kokšín
 
 
 
Skála (u Příkosic)
h.jpg
 
 Litýš
p1.jpg
                     Čejchanov
 
 
 
 
Letecké fotografie ...