Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velešín, hrad

Zřícenina hradu Velešín se dosud nachází nedaleko obce Svatý Jan nad Malší na ostrohu obtékaném řekou Malší. Samotné jádro hradu bylo odděleno na jediné přístupové straně na ostroh, ze západu, dvěma mohutnými příkopy.

Podle Pramene „Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl V., Jižní Čechy, kolektiv autorů, Nakl. Svoboda, Praha, 1986“ je nejstarší písemná zmínka o Velešínu z roku 1266, kdy jej drží Čéč „z Budějovic“ (přesněji asi „z Budivojic“; dle informační tabule přímo na hradě Velešín; Čéč pocházel pravděpodobně z rozrodu Vítkovců). Ten hrad Velešín postoupil Benešovi, řečenému Pyšný, který pocházel z rodu pánů z Michalovic, psal se pak Beneš z Velešína a Michalovic*) (Michalovice u Mladé Boleslavi).

*) Markvartic Beneš Heřman z Michalovic měl syna Beneše, řečeného Okrouhlý a ten zase syna Beneše, řečeného Pyšný. Tento Beneš Pyšný se psal později „z Velešína“.

Přemysl Otakar II. hrad Benešovi pravděpodobně odňal a spojil ho s ostatními královskými statky v tomto kraji. V roce 1283 však král Václav II. Přemyslovec hrad vrátil Benešovu synovi Janu z Michalovic. Synové tohoto Jana se pak psali zase „z Velešína“. Hrad tak držely generace pánů z Velešína a Michalovic, až Jan Michalec z Velešína prodal hrad Oldřichu z Rožmberka. Rožmberkové hrad drží až do jeho zpustnutí koncem 15. století.

Podrobněji o hradu píše text přímo z areálu hradu zachycený na jedné z fotografií v galerii.

Dle knihy Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl V., Jižní Čechy, kolektiv autorů, Nakl. Svoboda, Praha, 1986.

       páni z Michalovic                 z Rožmberka

m_z-michalovic-web.jpg  d_rozmberkove-web.jpg

O hrad pečuje společenství

hrady-na-malsi.jpg

foto (c) t.kordač, 2022