Jdi na obsah Jdi na menu
 


Beauly Priory

Beauly Priory je místo, kde byl založen Valliscaulianský klášter umístěný na "Insula de Achenbady", nyní městečko Beauly, Inverness-shire. Klášter byl pravděpodobně založen v roce 1230 (možná i dříve). Není známo, kdo byl přímým zakladatelem. Z různých pramenů se uvádí, že zakladateli byli společně Alexander II. z Dunkeldu, král Skotů a sir John Byset (Bisset). Francouzští mniši spolu s Bysetem/Bissetem (Gaelonorman, nově usazený majitel půdy přišedší pravděpodobně ze severního Irska) měli dostatečně silnou pozici, aby dali lokalitě a řece jméno "beau lieu" ("krásné místo"). Následným sňatkem přešlo toto místo již před koncem 13. století na Frasery z Lovatu.

Valliscaulský řád byl náboženským řádem katolické církve. Ten byl pojmenován podle Vallis Caulium nebo Val-des-Choux, prvního kláštera řádu, který se nachází v Burgundsku. Řád byl založen na konci dvanáctého století a trval až do doby, kdy ho cisterciáci vstřebali v osmnáctém století.

Není nejlépe zdokumentované toto opatství. Několik opatů z Beauly je známo až ve 14. století. Opatství se dostalo do řádu Cisterciáků 16. dubna 1510 po zákazu Valliscaulianského řádu papežem.  

Zříceniny jsou i dnes stále rozsáhlé a jsou jednou z hlavních atrakcí návštěvníků v Inverness-shire. Jedná se o chráněnou památku v kategorii A Historického Skotska.

Ze tří skotských domů řádu Ardchattan, Beauly a Pluscarden se první dva staly cisterciáckými převorstvími a třetí částí benediktinského opatství v Dunfermline, sto let před rozpuštěním klášterů ve Skotsku.

Významní pohřbení v Beauly:

Hugh Fraser, 3. lord Lovat je pohřben v Beauly Priory. Byl zabit v bitvě u Loch Lochy v roce 1544.

Walter Ross, syn Williama Rossa, byl pohřben v Beauly Priory poté, co zemřel na rány v bitvě u Glen Affric v 1721.

Kenneth Mackenzie, 7. Kintail, zemřel v roce 1491, pohřben v Beauly Priory. Jeho hrobka stále existuje (viz foto tk)

John Mackenzie, 9. Kintail, který zemřel v roce 1561, je pohřben v uličce Mackenzie v Beauly.

Kenneth Mackenzie, 10. Kintail, který zemřel 6. června 1568, bojoval v bitvě u Langside 13. května 1568, byl pohřben v uličce Mackenzie v Beauly.

Colin Cam Mackenzie, 11. Kintail, který zemřel v roce 1594 v Redcastlu, je pohřben v Beauly.

Prameny:        https://en.m.wikipedia.org/wiki/Beauly_Priory

 

foto (c) t.kordač, 2019