Jdi na obsah Jdi na menu
 


Machnín, tvrz

Machnín, tvrz (Halířova/Haléřova tvrz)

Tvrz stávala nad Lužickou Nisou v Machníně, místní části Liberce. Dnes se prostor tvrze nachází za fotbalovým hřištěm Jiskry Machnín, za jeho západní bránou. Vesnice Machnín je v pramenech poprvé uváděna k roku 1428, kdy se zde střetli Lužičané s vojskem Husitů vedených hejtmanem Janem Kralovcem.

Tvrz sloužila pravděpodobně k ostraze zemské cesty z Liberce do Žitavy. Připomínána je pod názvem Halířova tvrz v letech 1353 – 1383, kdy zde sídlil Jan II. z Donína, man s povinnostmi k držitelům hradu Grabštejn. Nejspíše pro jeho chudobu byl Jan II. z Donína přezdíván Halíř. Ke tvrzi skutečně jako zboží příslušela jen vesnice Machnín. Tvrz asi zanikla již za husitských válek nebo nejpozději koncem 15. století – v době sporů Bibrštejnů a Donínů. V polovině 16. Století je již uváděna jen jako „pustý pahorek“.

Sídlo šlechtického držitele vsi Machnín bylo následně přeneseno na panský dvůr v Machníně, kde je roku 1565 uváděn Jeroným z Maxenu. 

Tvrz stála na ostrohu a ze západní a jižní strany ji chránily dvojice příkopů. Na západní straně se dochoval vnější val. Druhý val (vnitřní) zůstal zachován celý a ohraničuje lokalitu v původním rozsahu. Na zbylých místech byla tvrz chráněna vodním opevnění, na východní straně se jednalo o dnes zaniklý rybník, jehož hráze jsou dnes stále viditelné, na severní straně pak Lužická Nisa a přítok od rybníka. Po zástavbě se zachovaly stopy v severní části.

Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl III., Severní Čechy, kolektiv autorů pod vedením Rudolfa Anděla, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1984;

Donínové

z-donina.jpg

foto (c) t.kordač, 2022