Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krásný Buk, torzo hradu

Zřícenina hradu, či spíše místo, kde se nachází mohutný obvodový val a vyvýšenina (žulová ostrožna), na které lze zjistit zbytky věže (pravděpodobně bergfrítu) se nachází asi 500 metrů od centra obce Krásný Buk, která je dnes součástí městečka Krásná Lípa.

Hrad byl tvořen předhradím a hradním jádrem. Opevněné předhradí v podstatě zaniklo. Dochoval se pouze příkop, val a pozůstatek jedné stavby. Malé jádro obklopuje mohutný příkop vytesaný do skály. Jedinou částečně dochovanou stavbou je torzo okrouhlého bergfrítu, a při jeho jižní straně lze tušit nejspíše malý palác.

Terénní pozůstatky hradu a drobné části zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.

Obec Krásný Buk je dosud proslavena honosnou vilou českého podnikatele německého původu Gustava Jägera. Ta bohužel dnes chátrá, byť je to to jediné, co zbylo po významném a úspěšném podniku - Gustav Jäger, pletárna prádla, kterého byl majitelem Gustav Adolf Jäger (1851–1927) a po jeho smrti stejnojmenný syn (1878–1954) a kde se vyráběly věhlasné pánské podvlékačky s lidovým názvem jégrovky. Obyvatelstvo obce tvořili výlučně čeští Němci. Po druhé světové válce byli tito obyvatelé - němečtí starousedlíci vysídleni a obec se takřka zcela vylidnila. Dnes je zde evidováno 72 adres. V roce 2011 zde trvale žilo 73 obyvatel.

Malý hrádek býval nejspíše správním centrem této části panství na Rumbursku na pomezí Žitavska, které bylo koncem 13. století v držení pánů z Lipé. Po roce 1319 získal tuto oblast od Jindřicha z Lipé král Jan Lucemburský. Hrad zanikl 1339 při vpádu žitavských vojsk, když tato napadla Tolštejn (a následně i Krásný Buk) pro loupeže a ohrožování bezpečnosti na cestách z Čech do Lužice.

Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl III., Severní Čechy, kolektiv autorů pod vedením Rudolfa Anděla, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1984 a Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2002, Durdík Tomáš, Heslo Schönbuch

foto (c) t.kordač, 2021