Jdi na obsah Jdi na menu
 


Neuberg / Najperk

také řeč. Najperk nebo Podhradí

Hrad Neuberg je dnes nejzápadněji položenou zříceninou hradu v Čechách. Stojí dosud na skalnatém ostrohu nad Ašským potokem a obec pod ním nese dodnes jméno Podhradí. Jeho ústřední stavbou je dosud stojí věž (dnes asi 22 m vysoká), která měla dříve prý až 30 m výšky.
Hrad vybudovali Neubergové (Najperkové) ze Saska a Bavorska (dříve Švábsko) asi počátkem 13. století. Přestože Najperkové byli téměř trvale ve sporu s městem Cheb, které mělo ve správě většinu tohoto území po roce 1322 (Chebsko přičleněno k České koruně) byli Najperkové osvobozeni od poplatků Chebu (to bylo znovu potvrzeno i v roce 1422. Najperkové tak byli přímými leníky Koruny české. Jelikož někteří z tohoto rodu si přilepšovali loupežemi na okolních kupeckých cestách, měla držba hradu rodem z Najperku časté problémy s městem Chebem a jeho správci většiny území v této oblasti. Hrad se později věnem dostal do vlastnictví rodu Cedviců (Zedwitzů), kteří zde založili samostatnou „najperskou“ rodovou linii Cedviců. Tento rod pak držel mnohá okolní panství a statky i v průběhu 17. století. jeho počátkem si v blízkosti hradu Najperka postavili Cedvicové pohodlnější zámek a hrad přestal sloužit jako rezidence.
 
Zestručněno dle Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl IV., Západní Čechy, kolektiv autorů pod vedením dr. Milosl. Bělohlávka, Nakl. Svoboda, Praha, 1985;
 

Neubergové z Neubergu     Cedvicové z Cedvic
  n_z-neubergu_najperku.jpg  cedvicove-z-cedvic-web.jpg

 

 

 

 

 

foto (c) t.kordač 2015