Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krumlov (Čes. Krumlov)

Co o Krumlovu říci? Snad jen, že je to rarita mezi českými městy a hrady. Jeho podoba svědčí především o významu rodu Rožmberků, jehož to byla hlavní rezidence až do chvíle, kdy ho Petr Vok prodal císaři Rudolfovi. Říká se rovněž o Krumlovu, že je to v tom nejlepším smyslu slova město lásky. Důkazem toho je i náměstí Lásky (dnes ovšem přejmenované na Svornosti).

Rovněž tak jez pod hradem snad zůstane lákadlem pro vodáky i po rekonstrukci mostu.

krumlov_pohradech.jpg

 

Letecká fotografie umístěna s laskavým svolením autora - pana Miloše Maňase z Týnce nad Sázavou (www.letecke-foto.eu)

 

 

První písemná zmínka o hradu je z roku 1253, kdy je držitelem Vítek starší z Krumlova. Páni z Krumlova byli snad hlavní rodovou větví - erb zelená růže na stříbrném poli. Po smrti Vítka staršího (1277) a i obou jeho synů (Jindřicha a Vítka), kteří zemřeli bez potomků, přebírá majetek roku 1302 se svolením krále Václava II. příbuzný Jindřich z Rožmberka. Ten sem přenáší své sídlo. Z větve pánů z Krumlova pocházel i Záviš z Falkenštejna. Jindřichův syn Petr nechal postavit tzv. Horní hrad. V této době se také podhradí změnilo v město, které je uváděno poprvé roku 1274.

Dle knihy Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl V., Jižní Čechy, kolektiv autorů, Nakl. Svoboda, Praha, 1986.

Kámen / Skála, na kterých hrad stojí:   silně metamorfované horniny (svory, ruly
                                                               amfibolity, granulity, erlany, migmatity,
                                                               krystalické vápence).
 
Hrady Čech a Moravy - z čeho jsou a na čem stojí, Zd. Kukal, Barb. Dudíková Schulmannová, Jar. Valečka, Vl. Čechová, Karel Pošmourný, Vyd. Grada Publishing, a.s., L.P. 2010, Praha

Několika fotografií v galerii je autorem kamarád D.Cesar z Prahy (jsou označeny při rozklinutí); ostatní t.kordač

 

Letecké foto_Český Krumlov

Datum: 12. 7. 2011
Fotografií: 2
Složek: 0

Věž u pivovaru Eggenberg

Datum: 18. 8. 2012
Fotografií: 1
Složek: 0