Jdi na obsah Jdi na menu
 


Helfenburk u Bavorova

Hrad založený Rožmberky ve 14. století. Oblast přiléhající k hradu patřila asi od poloviny 13. století Bavorům ze Strakonic. Okolo poloviny 14. století celou oblast získává Petr z Rožmberka od své sestry Markéty, která byla vdovou po Bavoru III. ze Strakonic. Nejprve majetek získává jen jako zástavu a roku 1351 již dědičně.

Pro odlehlost od centra rožmberských panství bylo třeba vytvořit správní středisko pro tento majetek, což Karel IV. bratřím z Rožmberka dovoluje na vrchu Malšíně.

Dle Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl V., Jižní Čechy, kolektiv autorů, Nakl. Svoboda, Praha, 1986.

KAROLUS QUARTUS, DEO GRATIA CAESAR ROMANUM, SEMPER AUGUSTUS ET REX BOHEMIAE … urozeným Petrovi, Joštovi, Oldřichovi a Janovi, bratřím z Rožmberka, věrným našim milým … na jakémsi vrchu řečeném Malošín, jeden a půl míle od Vítějovic vzdáleném …, pokud bychom ke zřízení takového hradu svůj milostivý souhlas za vhodné ráčili uznati.
My, pozorní jsouce k Vašim věrným službám našemu domu, dovolujeme zřízení, vystavění a zbudování řečeného hradu, pokud to našemu Království českému na újmu nebude… .
Dáno v Pise L.P. 1355 pod pečetí majestátu císařského.
dle informačního listu u vstupní brány; latina TK
 

foto © T. Kordač