Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chateau de Miglos

Chateau de Miglos (někdy zvaný také Arquizat)

Hrad Miglos je poměrně zachovalá zřícenina hradu u vesnice Miglos na jihu Francie v departementu Ariège. Stojí nad údolím Vicdessos řeky Ariége na skalním ostrohu v nadmořské výšce 750 m. Měl být strategickým bodem pro ochranu cesty z Arquizat do Baychon.
První písemná zmínka o hradu Miglos je z roku 1160. Majiteli hradu byli páni z Miglosu, lenníci hrabat z Foix. Roku 1244 (po pádu Montséguru) Arnaud de Miglos jako příznivec katarského učení dokonce stanul před inkvizičním tribunálem. Znak rodu de Miglos – čtvrcený štít, v prvním a čtvrtém poli je zlatý jednoocasý lev ve skoku na červeném štítu, ve druhém poli je zelený hrad se třemi věžemi na stříbrném štítu, ve třetím poli je zlatý heroldský kříž na modrém štítu.
Hrad byl součástí záruk poskytnutých hrabětem z Foix králi Aragonskému jako důkaz dobré vůle a oddanosti církvi během křížové výpravy proti Albigenským. V roce 1244 Arnaud de Miglos před inkvizičním soudem připustil, že poskytl ochranu katarským „dokonalým“ na svém hradu a také poslal zbraně sužovanému Montséguru. V roce 1311 Gaston I. de Foix nabídl panství Miglos Bernardovi de Usson.

V současné době viditelné pozůstatky odrážejí stav hradu asi ve 14. století, po obnovení pánem de Usson okolo roku 1320. Palác hradu Miglos byl umístěn v severní části areálu. V západní části dosud stojí hranolová věž o výšce 15 m. V jižní části areálu hradu stála hranolová věž s výškou přes 20 metrů.

pramen: francouzská Wikipédie

foto (c) t.kordač 2015