Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vildštejn

Vznik hradu souvisel s kolonizací oblasti na řece Chrudimce v době na přelomu 13. a 14. století.
Prvně je zde okolo roku 1315 jako majitel uváděn Hrabiše z Paběnic (rodem Hrabišic), který vyhrál spor s vilémovským klášterem a dostal od něho do zástavy i horu (či ostroh) Oheb, kde však nesměl vystavět hrad. Jeho synové Petr a Oldřich z Vildštejna po smrti otce však Oheb vrátili klášteru.
Hrad Vildštejn stával na malém ostrohu při levém břehu Chrudimky. Prameny uvádějí, že horní patra hradu byla dřevěná nebo v hojné míře dřevo doplňovalo kamenný korpus. Jádro hradu tvořil pravděpodobně věžovitý palác.
Roku 1382 je jako majitel doložen Hrabiše z Vildštějna a Paběnic, po něm roku 1404 Ješek z Popovce.
V době vrcholících husitských válek se hradu zmocnil Jan Hertvík z Rušinova a po něm okolo 1436 Jiří z Dubé a Vizmburka, který držel panství Žleby a připojil Vildštejn k tomuto panství. Následně již hrad pustl.
 
Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl VI., Východní Čechy, kolektiv autorů pod vedením dr. Tomáše Šimka, Nakl. Svoboda, Praha, 1989, a Čas hradů v Čechách, díl 3, spoluautoři Dr. Františka Vrbenská, Dr. Ludmila Koubová a M. Mysliveček, Nakl. Horizont, a.s., L.P.1996, Praha;

foto © t. kordač