Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kumburk

Jen několik jednotvárných záběrů hradu Kumburk ze vsi Zboží (nedaleko Nové Paky). Jen závdavek na příští návštěvu výlučně za účelem zachycení této krásné zříceniny opečovávané obcí Syřenov, jako majitelem. Hrad stojí na kopci, dnes již zcela zalesněném. Býval výborně opevněný. Přístupová cesta stoupá dodnes spirálou okolo kopce.

Hrad pravděpodobně vystavěn počátkem 14. století, kdy se zde usídlila jedna z větví Vartemberků (z rozrodu Markvarticů). Původní jméno hradu bylo Goldenberk - tak se i psal pravděpodobně zakladatel hradu Vartemberk - Markvart z Goldenberka. Počátkem 15. stol. získávají hra Lichtemburkové. Po nich se pak majitelé často střídají. V 17. století se hrad stal vezením. V kulaté věži /zv. od této doby Panenská/byla 11 let vězněna Eliška Kateřina Smiřická pro svou lásku k poddanému - kováři Vágnerovi. V roce 1945 bylo panství konforkováno Trautmannsdorfům (podobně Žleby).

I zde má básník a "hradový nezmar" Karel Hynek Mácha svou pamětní desku.

Čerpáno z Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Morave a ve Slezsku, díl VI., Východní Čechy, kolektiv autorů pod vedením dr. Tomáše Šimka, Nakl. Svoboda, Praha, 1989.

foto © t.kordač