Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kvítkov, torzo hradu

(také Blumenstein)

Zřícenina tvrze/hrádku Kvítkov se dosud nachází na západním okraji stejnojmenné vesnice v okrese Česká Lípa. Zbytky tvrze/hrádku postaveného na několika pískovcových skalních blocích v nadmořské výšce asi 315 metrů jsou od roku 1958 chráněny jako kulturní památka ČR. Ve starší literatuře byla lokalita považovaná spíše za tvrz. Skalní blok je asi 8m vysoká a nese zbytky velké vytesané místnosti, která měla asi dřevěnou nástavbu.
Zbytky hradu jsou volně přístupné, s výjimkou části, která leží na pozemku usedlosti čp. 13 (před domem lze zaparkovat). Kolem hradu vede modrá turistická značka - trasa z Kvítkova na Skleněný vrch.
Vesnice Kvítkov je v pramenech prvně uváděna roku 1295, kdy ji drží příslušník vladyckého rodu Vlků z Kvítkova – Jan Vlk z Kvítkova. Tato rodina byla pravděpodobně zakladatelem hradu. Po Janu Vlkovi z Kvítkova následuje pravděpodobně syn či vnuk Petr Vlk z Kvítkova (má na pečeti vlka vyskakujícího z lesa).
Vesnice jako zboží byla rozdělena na dva díly. V tom prvním stála výše uvedená tvrz. Ve druhém díle se o tvrzi nehovoří a lze se domnívat, že k němu příslušel jako sídlo majitele Robečský hrádek, který stával nedaleko opačného (východního okraje) vsi. Tuto domněnku podporuje prameny uváděná změna držitele tohoto dílu Kvítkova, kdy Ješka Kopce (držel díl od roku 1345) vystřídal roku 1391 Jaroslav z Robče.
Hrad/tvrz jako sídlo majitele zboží zpustla pravděpodobně za husitské revoluce nebo jistě však za vpádu Lužičanů roku 1444 do tohoto kraje.
 
Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl III., Severní Čechy, kolektiv autorů pod vedením Rudolfa Anděla, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1984, a Čas hradů v Čechách, díl 1, spoluautoři Dr. Františka Vrbenská, Dr. Ludmila Koubová a M. Mysliveček, Nakl. Horizont, a.s., L.P.1997, Praha;

foto (c) t.kordač, 2018