Jdi na obsah Jdi na menu
 


Falkland, městečko a hrad

(v seriálu Cizinka představovalo historické „hlavní město Highlands“ Inverness)

            Falkland (skotská gaelština: Fàclann) je vesnice, farnost a bývalý královský hrad v oblasti Fife ve Skotsku na úpatí kopců Lomond. Podle odhadu počtu obyvatel v roce 2008 má populaci asi 1180 obyvatel.

Falklandské ostrovy v jižním Atlantiku jsou pojmenovány po Anthony Cary, 5. Vikomtovi z Falklande.

FALKLAND PALACE

O osadě se předpokládá, že existovala ve Falklandu již před 12. stoletím. Stavba hradu se však datuje až někdy po roce 1160 a až poté začala vznikat vesnička. Místo hradu Falkland leží nyní v areálu dnešního Falklandského paláce. Darování královského loveckého panství Falklandu králem Malcolmem Duncanem, hrabětem z Fife v roce 1160, mohlo skutečně vést k nahrazení nějaké předchozí lovecké tvrze hradem.

Navzdory tomu, že v roce 1458 získal královský status, Falkland se vyvinul jako středověké osídlení závislé na hradu Falkland.

Falkland byl rodiště slavného Covenantera ze 17. století Richarda Camerona, který byl městským učitelem předtím, než se stal knězem. Jeho dům ještě stojí na hlavní ulici obce. Zpěvák Johnny Cash vystopoval část svého rodinného původu do tohoto okresu Fife.

Značnou část obce (včetně paláce) obnovil John, markýz z Bute, který zdědil hodně pozemků koncem 19. století. On zaměstnal architekty Johna Kinrosse a Roberta Weira Schultze.

Na významu nabylo městečko okolo roku 1500, v období vlády krále James IV. Je dosud příkladem francouzsky ovlivněné renesanční architektury ve Skotsku. Palác byl postaven tak, aby vyhovoval královskému dvoru, když ten přijel do Falklandu k lovu v blízkých lesích; Marie, královna Skotů, zde byla velmi častým návštěvníkem.

Jako u paláce Holyrood v Edinburghu, tak i zde vypukl požár během okupace budov vojáky Olivera Cromwella v roce 1654. Oheň zničil východní část. Královský dvůr se pak již po roce 1665 nikdy do Faklandu nevrátil a až do 19. století byly obec i palác zanedbávány. V pozdní 19. století začala rozsáhlá přestavba a restaurování. Dnes jsou palác a zahrady otevřené veřejnosti díky Národnímu trustu pro historické Skotsko.

                                                                            Pramen: Wikipedie

    králové Skotska

ca-znak-skotskych-kralu.jpg

 

foto (c) t.kordač, 2018