Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zbiroh, zámek

Hrad Zbiroh byl jedním z nejstarších šlechtických hradů v Čechách. Pravděpodobně založen koncem 12. století. Prvně zmíněn roku 1230. Stavebníkem Břetislav ze Zbirohu z rodu Sulislavců, kteří patřili k rodům v blízkosti panovníka. Krátce po 1230 se hrad stává majetkem Drslaviců. Děpolt ze Zbirohu byl prapředkem rodu pánů Švihovských z Rýzmberka.
Hrad stál (kde dnes stojí zámek) na rozlehlém kopci zakončeném skalami, kde je ze tří stran nepřístupný ostroh. Pouze z východní strany je přístup volnější a hrad byl z této strany chráněn příkopy. Stavba patří do hradní výstavby oblasti Sasko – Hesenské (dle D. Menclové) a jde o tzv. bergfritový typ (podobně jako nedaleké hrady Krašov a Valdek).
Hrad byl po roce 1333 majetkem Karla IV. jako markraběte moravského, ovšem otec Jan Lucemburský hrad zastavil šlechtě – Rožmberkům, kteří ho drželi asi 100 let a poté se majitelé střídali – královská komora, šlechta.
Pro železářského a železničního podnikatele barona Bethel Henry Strousberga (zámek koupil r. 1868) řídil přestavbu berlínský architekt August Orth, který je rovněž původcem dvou působivých plastik lvů v nadživotní velikosti v prostoru před vstupní branou zámku.
Baron Strousberg záhy zkrachoval a zámek byl věřiteli vyrabován. V roce 1879 prázdný zámek koupil rod Colloredo-Mansfeld, v jehož držení byl až do roku 1945. Ti zde bydleli a zároveň některé jeho části pronajímali. Tak zde nějaký čas žil malíř Alfons Mucha, který ve velkém sálu namaloval svou slavnou Slovanskou epopej. Ve východním křídle hradu obýval celé patro i se svou rodinou v letech 1910 až 1928.
(zpracováno dle stránek Zámku Zbiroh – spol. Chateau Zbiroh)

 

foto (c) t. kordač