Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řebřík

Hrad stával na skaliskách asi 1 km severozápadně od obce Líšno v místě zvaném U Sv. Petra. Býval střediskem menšího panství. Založen byl pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století. Pozůstatkem obce Řebřík (Řebříky) je dodnes stojící gotický farní kostel U sv. Petra a Pavla. Z hradu se dochovaly pouze příkopy, které dělí prostor, kde hrad stával, na jednotlivé plošiny (obrazně řečeno).
Nejstarší držitel hradu a vsi je zmiňován 1318 Markvart ze Řebříka; jeho synové Vchyna a Markvart pak 1358. Jedná se pravděpodobně o rod příbuzný s pány ze Žirotína/Žerotína (u Panenského Týnce) erbu orlice na stříbrném štítu. Hrad byl obýván pravděpodobně až do počátku 16. století.

            Informační tabule před areálem hradu nese chybně znak moravského rodu pánů z Žerotína (dle obce nedaleko Olomouce); pozn. tk.

Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl IV., Západní Čechy, kolektiv autorů pod vedením Dr. Miloslava Bělohlávka, Nakl. Svoboda, Praha, 1985, a Čas hradů v Čechách, díl 2, spoluautoři Dr. Františka Vrbenská, Dr. Ludmila Koubová a M. Mysliveček, Nakl. Horizont, a.s., L.P.1998, Praha;

foto (c) t. kordač