Jdi na obsah Jdi na menu
 


Petrohrad, zřícenina hradu (také Petršpurk)

 Zřícenina stojí na návrší nad obcí Petrohrad (při hlavní silnici z Prahy na Karlovy Vary). Bohužel se dnes již nejedná o skutečné zdivo gotického hradu z asi poloviny 14. stol., nýbrž romantikou inspirovanou obnovu pozůstatků tohoto hradu asi z poloviny 19. století, kterou provedli poslední držitelé panství – Černínové z Chudenic, jmenovitě hrabě Evžen. Z hradu lze snad již jen tušit, jak byl na ostrohu situován. Dnes už nelze nalézt ani reliéfy budov či hradeb. V polovině 17. století nechali Černínové postavit kapli v barokním stylu a ve tvaru rotundy, která je zasvěcena Všem svatým. Hrad připomíná ještě za kaplí obnovená kruhová věž, ze které je opravdu nádherný výhled do kraje.

Hrad založil asi po polovině 14. stol. Petr z Janovic, jeho vnuk Jenec III. z Janovic hrad prodal Gutštejnům, kteří zde sídlili do poloviny 16. století, kdy se hrad a panství dostali jako věno Zikuny z Gutštejna do vlastnictví Libštejnských z Kolowrat (ten již dal stavět v městečku pod hradem renesanční zámek). Tomuto rodu bylo panství při pobělohorských konfiskacích zabaveno a novými majiteli se stali Černínové.

Dle Čas hradů v Čechách, díl. 1, spoluautorky Dr. Ludmily Koubové, Nakl. Horizont, a.s., L.P.1997, Praha; s použití informací z turistické tabule u rotundy (viz galerie)
 
      Černínové z Chudenic
cerninove-z-chudenic.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
foto (c) t.kordač 2015