Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nečtiny/Preitenstein, hrad

Koncem 13. stol bratři Bavor a Vyšemír z Nečtin prodali své panství králi Václavovi II. Čeští panovníci panství zastavovali. Tak ho držel v letech 1330 – 1333 v kraji a zemi významný šlechtic Oldřich Pluh z Rabštejna, který dal na kopci nad vesnicí postavit hrad zvaný Breitenstein (Široký kámen), později zvaný jen Nečtiny.

Hrad byl zbudován na vysokém kopci s příkrými svahy. Z hradu se dosud dochovalo částečně obvodové zdivo a přízemí (sklepení) paláce.

Nejstarší písemná zmínka o samotných Nečtinech pochází z r. 1169, když Vladislav II. daroval Johanitům Manětín "až k hranici nečtinské". Tato původně česká obec má bohatou a pestrou minulost, neboť ležela na staré královské spojnici mezi Prahou a Norimberkem, v blízkosti hradu Preitensteina plnícího ve své době pravděpodobně roli jednoho z vojenských strategických bodů chránících cestu.

V Maestas Carolina Karla IV. byl mezi královskými hrady, které neměly být zastavovány, uveden i hrad Preitenstein.

Nečtiny, tehdy již královský majetek, jsou postupně zastavovány různým šlechtickým rodům, z nichž nejznámnější jsou od 1549 Gryspekové z Gryspachu, kteří dali pod hradem postavit zámek menšího rozsahu, který je dnes v základech současného zámku. Poslední držitel panství se stává v roce 1838 belgicko-francouzsko-rakouský rod Mensdorf-Pouilly, který zde hospodařil až do roku 1945.

 

Zestručněno dle Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl IV., Západní Čechy, kolektiv autorů pod vedením dr. Milosl. Bělohlávka, Nakl. Svoboda, Praha, 1985; a dle Čas hradů v Čechách, díl. 1, spoluautorky Dr. Ludmily Koubové, Nakl. Horizont, a.s., L.P.1997, Praha;

 

  Gryspekové z Gryspeku

gryspekove-web.jpg

foto (c) t.kordač, 2019