Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nečtiny, zámek

Koncem 13. stol bratři Bavor a Vyšemír z Nečtin prodali své panství králi Václavovi II. Čeští panovníci panství zastavovali. Tak ho držel v letech 1330 – 1333 v kraji a zemi významný šlechtic Oldřich Pluh z Rabštejna, který dal na kopci nad vesnicí postavit hrad zvaný Breitenstein (Široký kámen), později zvaný jen Nečtiny.

Hrad byl zbudován na vysokém kopci s příkrými svahy. Z hradu se dosud dochovalo částečně obvodové zdivo a přízemí (sklepení) paláce. V Maestas Carolina Karla IV. byl mezi královskými hrady, které neměly být zastavovány, uveden i hrad Preitenstein.

Nečtiny, tehdy již královský majetek, jsou postupně zastavovány různým šlechtickým rodům, z nichž nejznámnější jsou od 1549 Gryspekové z Gryspachu, kteří dali pod hradem postavit zámek menšího rozsahu, který je dnes v základech současného zámku.

V roce 1637 se k držení panství dostala Dorota Polyxena Kokořovcová na Žluticích a po ní její dědic – syn Adam Václav Kokořovec z Kokořova, pan na Hrádku a Vlkýši, který dal k renesančnímu jádru zámku přistavěl jednokřídlovou budovu v barokním stylu, která je zde zachována dosud. Poslední držitel panství se stává v roce 1838 belgicko-francouzsko-rakouský rod Mensdorf-Pouilly, který zde hospodařil až do roku 1945.

 

Zestručněno dle Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl IV., Západní Čechy, kolektiv autorů pod vedením dr. Milosl. Bělohlávka, Nakl. Svoboda, Praha, 1985; a dle Čas hradů v Čechách, díl. 1, spoluautorky Dr. Ludmily Koubové, Nakl. Horizont, a.s., L.P.1997, Praha;

foto (c) t.kordač, 2019