Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bezdružice, zámek

Ves se v pramenech poprvé uvádí r. 1227, kdy ji Kojata Hrabišic odkazuje svým dědicům Vojslavovi a Bohuslavovi. O sto let později (1330) je zmíněna ves znovu – v držení Vyšemíra z Bezdružic. Již tehdy zde snad stál malý hrad, který později (1360) patřil Buškovi z Bezdružic (pro kohouta ve znaku je považován za předka rodu Harantů z Polžic a Bezdružic). Rod Buška z Bezdružic se však v držení hradu a panství neudržel déle, než do roku 1390, kdy je získal Purkart z Kolovrat (+1410). Jeho potomci zde založili jednu z větví rodu – Bezdružičtí z Kolovrat. Ti drželi panství do roku 1528, kdy ho získává ze závěti po Jiřík Bezdružickém z Kolovrat vdova Eliška z Fictumu. Po ní pak její děti – Kolovratové.

Následně se již majitelé častěji střídají – Švamberkové, Rogendorfové, Stadionové. Až roku 1712 knížata Löwenstein – Wertheim, kteří panství drželi až do roku 1945.

 

Zestručněno dle Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl IV., Západní Čechy, kolektiv autorů pod vedením dr. Milosl. Bělohlávka, Nakl. Svoboda, Praha, 1985; a dle Čas hradů v Čechách, díl. 1, spoluautorky Dr. Ludmily Koubové, Nakl. Horizont, a.s., L.P.1997, Praha;