Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žumberk (u Chrudimi)

Hrad stojí na okraji stejnojmenného městyse asi 10 km na jihovýchod od Chrudimi. Byl vybudován pravděpodobně koncem 13. století nebo počátkem 14. století. Prvně je zmiňován roku 1318, kdy přídomek ze Žumberka uživá jakýsi Pilungus (snad místní vladyka), který byl pohnán před zemský soud, neboť plenil a loupil v okolí hradu. Roku 1380 je uváděn Vaněk ze Žumberka a Boskovic. Po něm drželi toto zboží Kavalcové ze Žumberka – Kuník Kavalec ze Žumberka zemřel r. 1402, v roce 1415 pečetil Stížní list do Kostnice (za mistra J. Husa) Jan Kavalec z Lipoltic a na Žumberku, v roce 1440 se Vaněk Kavalec ze Žumberka účastnil sjezdu východočeské šlechty v Čáslavi.

V roce 1487 se uvádí jako majitel Mikuláš z Holohlav – hrad s městečkem a s příslušejícími 16 vesnicemi. Roku 1587 převzal hrad po smrti své první manželky Markéty Mazancové z Újezdce pan Václav Záruba z Hustířan (+1610). v Době jeho vlády došlo k renesanční přestavbě a hrad dostal i rustikovanou omítku (zbytky jsou dosud stále zachovalé). Zárubům patřil hrad až do roku 1685, kdy po smrti Františka Ant. Záruby z Hustířan zdědila panství jeho manželka Maxmiliána Marie, roz. z Lisova.
Hrad stojí na skalním ostrohu, který z jihu a západu spadá do údolí říčky Holetínky. V místech, kde nemá ostroh příkré stěny, byl hrad ještě obehnán hradbou či valem. Hrad měl po celém obvodu parkán vystupující z hradního příkopu.
 
Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl VI., Východní Čechy, kolektiv autorů pod vedením dr. Tomáše Šimka, Nakl. Svoboda, Praha, 1989, a Čas hradů v Čechách, díl 3, spoluautoři Dr. Františka Vrbenská, Dr. Ludmila Koubová a M. Mysliveček, Nakl. Horizont, a.s., L.P.1996, Praha;
 
znak-zarubu-z-hustiran.jpg
 
 
Zárubové z Hustířan 
 
 
 
 
  
foto © t.kordač