Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žleby, zámek Auerspergů

Hrad byl založen asi ve druhé polovině 13. stol. Jindřichem z Lichtemburka, nebo jeho synem Hynkem (zvaným též Jindřich mladší z Lichtemburka).
V husitské době byl hrad dvakrát dobyt husity. K renesanční přestavbě na zámek došlo pravděpodobně za majitelů Chotouchovských z Nebovid někdy koncem 16. či počátkem 17. století. V roce 1629 získal zámek Jan Rudolf Trčka z Lípy, který zde však nesídlil. V roce 1636 byly Žleby Trčkům konfiskovány a hrad měnil majitele. Roku 1736 kupuje panství Josef ze Schönfeldu a jeho dědička - dcera Kateřina přináší panství do rodu Auerspergů, když se provdala za Jana Adama z Auerspergu. Tento rod učinil ze Žleb své rodové sídlo a proto věnoval i mnoho úsilí jeho přestavbám a úpravám. Auerspergové drželi zámek a panství až do roku 1942, kdy po smrti Ferdinanda Auersperga zdědil panství Josef Trautmannsdorf, kterému byl zámek v rocve 1945 konfiskován.
 
Čerpáno z Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Morave a ve Slezsku, díl VI., Východní Čechy, kolektiv autorů pod vedením dr. Tomáše Šimka, Nakl. Svoboda, Praha, 1989.

foto © t.kordač