Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vysoká, zámek (Belvedér)

Zalesněný vrch (471 m.n.m.), se nachází 6 kilometrů západně od Kutné Hory nad obcí Vysoká. Na jeho vrcholu je k vidění zřícenina barokního "Belvedéru" - letohrádek s kaplí sv. Jana Nepomuského (1697-1839). Založil ho v letech 1695 – 7 Fr. Ant. hrabě Špork, majitel malešovského panství. Také zde v letech 1697 – 1699 často pobýval. V roce 1834 po úderu blesku kaple i letohrádek vyhořely a již nebyly obnoveny. Dochovalo se pouze část obvodových zdí a sklepní prostory.

Kaple sv. Jana Nepomuckého byla jednoposchoďová budova s půdorysem oktogonu. Barokní kaple s vysokým pilastrovým řádem obklopoval soudobý Malý klášter a několik místností pro mnichy pavlány. Uprostřed byla nádrž z červeného mramoru se sochou sv. Jana Křtitele, nad jeho hlavou zářilo kovové pozlacené slunce. Nad sochou i kolem tryskala voda. Na vrcholu celé stavby byla vyhlídka, a když uvážíme, že byl v té době vrchol kopce nezalesněn, byl tu opravdu nádherný výhled.
Poblíž je nová rozhledna, z níž je za dobré viditelnosti možné pozorovat Železné hory, Krkonoše a řadu dalších zajímavostí.
 
Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl VI., Východní Čechy, kolektiv autorů pod vedením dr. Tomáše Šimka, Nakl. Svoboda, Praha, 1989.
 
foto © Vl. Němec, Praha