Jdi na obsah Jdi na menu
 


Valdštejn, hrad

Hrad byl založen pravděpodobně ve 2. polovině 13. století. Původní jádro hradu se nacházelo na třech pískovcových skálách. Přední hrad byl první z nich a byl přístupný přes kamenný most přes hluboký příkop. Prostřední hrad byl druhý z nich a byl ve stejné úrovni jako hrad Přední. Zadní hrad byl nižší a míval věž a palác. Předhradí bývalo na jižní straně před kamenným mostem.

K ochraně hradu patřily ještě hradní pevnosti – Kavčiny, jižně od Valdštejna a Kozlov (Chlum) severozápadně od Valdštejna. Hrad založila větev rozrodu Markvarticů – Zdeněk z Valdštejna je připomínán roku 1304. Počátkem 15. století se však hrad dostal do rukou Vartemberkům a ti o něj přišli v době husitských válek. Je zde pak uváděn Jan Rozvoda Rameš z Hrádku. V roce 1427 je zde od dubna do září vězněn Zikmund Korybutovič – zmocněnec litevského knížete, který se zde měl jménem svého pána ujmout vlády. V době veznění Korybuta jsou pány na Valdštejnu Valečovští z Valečova.

Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl III., Severní Čechy, kolektiv autorů pod vedením Rudolfa Anděla, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1984.
 
 

Kámen / Skála, na kterých hrad stojí:   křídové pískovce a opuky.

 

Hrady Čech a Moravy - z čeho jsou a na čem stojí, Zd. Kukal, Barb. Dudíková Schulmannová, Jar. Valečka, Vl. Čechová, Karel Pošmourný, Vyd. Grada Publishing, a.s., L.P. 2010, Praha

foto © Fr. Maršíček z Louňovic pod Blaníkem