Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trosky

Hrad se nachází jihovýchodně od Turnova a snad každý dominantu jeho dvou věží alespoň z obrázků. Stojí na dvou čedičových skalách, které určili již v době jeho vzniku dispozici a vzhled hradu. Štíhlejší a vyšší věž nese od nepaměti pojmenování Panna a nižší a robustnější se jmenuje Baba. Hrad dali stavě Vartenberkové a poprvé je připomínán v přídomku Čeňka z Vartenberka a z Trosk roku 1396. Čeněk však přenechal pro svou finanční tíseň hrad i s panstvím králi Václavu IV. Lucemburskému a ten ho prodal Otovi z Bergova, který je zde uváděn již k roku 1399 a po něm jeho syn Ota mladší z Bergova. Ten stál v době husitské na straně věrných králi Zikmundovi a jeho hrad Trosky nebyl husity nikdy dobyt. Patřila mu ještě panství Zbiroh a Chlumec. To jeho syn Jan z Bergova byl stoupencem husitů – po bitvě u Lipan roku 1434, kde bojoval společně s Prokopem Holým proti panské jednotě, byl zajat. Později se vrátil ke správě zděděných statků. Později se od Jana z Bergova (syna Oty mladšího) dostal hrad do majetku Jana Zajíce z Házmburka, který byl držitelem Kosti. Roku 1559 se Trosky dostaly do rukou Jindřicha ze Smiřic, který je připojil k panství Hrubá Skála. Od té doby již Trosky nikdy nebyly sídlem vrchnosti.

Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl III., Severní Čechy, kolektiv autorů pod vedením Rudolfa Anděla, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1984.
 
Kámen / Skála, na kterých hrad stojí:   třetihorní vulkanity (čedič, znělec, trachyt).
 
Hrady Čech a Moravy - z čeho jsou a na čem stojí, Zd. Kukal, Barb. Dudíková Schulmannová, Jar. Valečka, Vl. Čechová, Karel Pošmourný, Vyd. Grada Publishing, a.s., L.P. 2010, Praha

foto © Fr. Maršíček