Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pařez, zříc. hradu

Hrad stával na skále  (podle jejího tvaru byl hrad pojmenován) na okraji Prachovských skal, pár metrů od silnice z obce Blata do Pařezské Lhoty.
Hrad je prvně zmiňován roku 1403, kdy se uvádí jako majitel Jan z Pařezu. Ovšem velmi pravděpodobně hrad stál již dříve – koncem 14. stol. – asi za Janova předka Petra z Pařezu, který je uváděn r. 1370. V roce 1430, kdy je s hradem Pařez spojován Ctibor z Pařezu je hrad již uváděn jako zřícenina. Zanikl pravděpodobně za husitských válek. Ve zřícenině byly při archeologickém výzkumu nalezeny groše Václava IV.
Zajimavost, která je dosud patrná ve vytesaných prostorách – portálek s vykrojeným obloukem v podobě tzv. oslího hřbetu ve stylu vladislavské gotiky – Přemysl Vladislav. Naproti tomuto portálu je obdobně tesané okno spolu s lavicí pod ním.
Na západním okraji zůstaly dosud zachovány základy čtyřhranné věže, kde býval asi vstup do hradu po padacím mostě z protějších skal.
 
Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl VI., Východní Čechy, kolektiv autorů pod vedením dr. Tomáše Šimka, Nakl. Svoboda, Praha, 1989, a Čas hradů v Čechách, díl 3, spoluautoři Dr. Františka Vrbenská, Dr. Ludmila Koubová a M. Mysliveček, Nakl. Horizont, a.s., L.P.1996, Praha;
 
                                     z Pařezu

p_-z-parezu-web.jpg

foto (c) t.kordač, 2016