Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kumburk

Ponechal jsem těch několik jednotvárných záběrů hradu, které byly učiněny z obce Zboží (nedaleko Nové Paky). A doplnil je fotkami ze zimní návštěvy asi v roce 2003. Nově fotky z listopadu 2018. tk

Hrad stojí na kopci, dnes již zcela zalesněném. Býval výborně opevněný. Přístupová cesta stoupá dosud spirálou okolo kopce. Hrad byl pravděpodobně vystavěn počátkem 14. století, kdy se zde usídlila jedna z větví Vartemberků (z rozrodu Markvarticů). Původní jméno hradu bylo Goldenberk - tak se i psal pravděpodobně zakladatel hradu Vartemberk - Markvart z Goldenberka. Počátkem 15. stol. získávají hrad Lichtemburkové. Po nich se pak majitelé často střídají. Roku 1529 získali hrad s panstvím Trčkové z Lípy, kteří ho drželi po několik generací – do roku 1607. Tehdy hrad prodal Jan Rudolf Trčka z Lípy Zikmundovi Smiřickému ze Smiřic. Ovšem již Trčkové na hradě nesídlili a obdobně tomu bylo i za Smiřických. V jejich době byl hrad využíván jako vězení. Celých 11 let byla v kulaté věži (od té doby zvané Panenská) vězněna dcera Zikmunda Smiřického – Eliška Kateřina Smiřická, která se zamilovala do poddaného – kováře Vágnera. Otec by ji nepropustil, ale byla osvobozena Jindřichem Otou z Vartemberka, který si Elišku Kateřinu vzal za ženu a činil si tak nároky na obrovské majetky vymírajícího rodu Smiřických. Dříve však jim byl hrad konfiskován z příkazu císaře. Hrad i s panstvím získal Albrecht Václav z Valdštejna. Po jeho smrti roku 1634 hrad císař daroval Rudolfovi z Tiefenbachu. Od 18. století hrad – tedy spíše torzo hradu - drželi Trautmannsdorfové až do roku 1945.

I zde má poeta, romantik a "hradový nezmar" Karel Hynek Mácha pamětní desku.

Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl VI., Východní Čechy, kolektiv autorů pod vedením dr. Tomáše Šimka, Nakl. Svoboda, Praha, 1989.

   Vartemberkové       Lichtemburkové      Trčové z Lípy    Smiřický ze Smiřic

vartemberkove-web.jpg ronovci-----web.jpg trckove-z-lipy-web.jpg smiricky-web.jpg

foto © t.kordač, 2018