Jdi na obsah Jdi na menu
 


Košťálov u Semil

Drobné zbytky hradu se nachází na kopci nad obcí Košťálov (blíže místního koupaliště). Hrad je chráněn jako kulturní památka České republiky (ech, škoda, že se tak k němu nechová nějaká parta fandů – aby ho alespoň náletových dřevin zbavila, či bujné roští proklestila – jinak již brzy nebude, co chránit).
První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1361, kdy byl jeho majitelem Hynek, příslušník lomnické větve Valdštejnů. V letech 1364-1369 je jako vlastník uveden Jarek z Valdštejna a následně Zdeněk z Valdštejna a Košťálova (umírá někdy před rokem 1388). Hrad následně získal český král. Roku 1407 jej pak vlastnil Petr Kštice ze Sloupna a po něm Zdeněk ze Sloupna, zmiňovaný v letech 1433-1454. Následně byl opuštěn a připojen k panství Semily. Roku 1514 je uváděn jako pustý.
Na vrcholu kopce stála pravděpodobně mohutná obytná věž – donjon, kolem kterého byla nejspíše poměrně stísněné nádvoříčko chráněné obvodovou zdí.
 
Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl VI., Východní Čechy, kolektiv autorů pod vedením dr. Tomáše Šimka, Nakl. Svoboda, Praha, 1989;
 
foto (c) t.kordač, 2016