Jdi na obsah Jdi na menu
 


Konecchlumí, tvrz

Obec Konecchlumí se nachází cca 10 km jihovýchodním směrem od Jičína. První písemná zpráva pochází z roku 1226 – majitelem statku byl Dalebor, dvorský sudí krále Přemysla Otakara I.. Není jasné, zda je to předek rytířů Konecchlumských. Tvrz samotná je připomínána poprvé roku 1511, kdy ji Jindřich z Konecchlumí prodává spolu se statkem Janu Kapříkovi z Lesonic. Tvrz je později připomínána jen roku 1586, kdy již přestává být panským sídlem a stává se hospodářskou budovou.

 
Jméno obce i tvrze je pak jistě původištěm rodu a jména rytířů Konecchlumských z Konecchlumí, z nichž Vilém starší Konecchlumský z Konecchlumí byl stavovským válečným komisařem za rytířský stav v době stavovského povstání na počátku 17. století. Vedl například výpravu zemské hotovosti z čáslavského a chrudimského kraje proti Vídni a vyjednával i o podpoře povstání se slezskými stavy. Dne 21. června L.P. 1621 šel Vilém Konecchlumský na popraviště jako šestý v pořadí z rytířského stavu, celkově jako devátý. Na stráni za kostelem stojí památník této slavné postavy dějin.
 
S použitím Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl VI., Východní Čechy, dr. Tomáš Šimek a kolektiv autorů, Nakl. Svoboda, Praha 1989
konecchlumsky-z-konecchlumi-web.jpgKonecchlumští z Konecchlumí

foto © t. kordač