Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bradlec

Zřícenina hradu Bradlece dosud stojí na kopci při obci Újezdec v okrese Semily. Na kopci jsou dva čedičové vrcholy spojené na jihu úzkým hřebenem. Vprostřed vznikl prostor (kotlina) otevřený k severu. Obrana hradu byla velmi dobrá. Každý příchozí musel projít cestou ze západu pod celou severní stranou hradu. Na východní straně se přístupová cesta stáčela kolem bašty a vedla podél celé jižní hradby a poté se znovu ze západní strany vstupovalo do severní (otevřené) části hradu.

Panství Bradlec patřilo koncem 13. století rodu Markvarticů. Počátkem 14. století jsou doloženi Jaroslav z Hruštice a jeho syn Havel Ryba z Bradlece. Roku 1325 drží hrad Markvart z Jikve a mezi lety 1356 – 79 Půta z Turgova. A na přelomu 14. a 15. stol. se uvádí jako majitel Pavlík z Jenštejna. Od 1450 držel hrad Vilém z Mečkova (pravděpodobně syn husitského hejtmana Jeníka z Mečkova +1437) a po něm jeho dědici. Počátkem 16. století hrad získali Valdštejnové. Koupil ho pravděpodobně již Jan z Valdštejna na Staré a Štěpanicích (Že by Štěpanický baron?), který zemřel 1506. Už najisto se ví, že hrad držel jeho syn Jiřík v letech 1510 – 1532. Po jeho smrti se o majetek dělili synové, z nichž Bradlec s dvorem (tvrz Železnici s dvorem a 8 vsí) získal Albrecht. Roku 1538 získal hrad Mikuláš Trčka z Lípy a připojil ho ke kumburskému panství. Již koncem 16. století je hrad uváděn jako pustý.

Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl VI., Východní Čechy, kolektiv autorů pod vedením dr. Tomáše Šimka, Nakl. Svoboda, Praha, 1989.

 

z Jikve                           Půta z Turgova

j_z-jikve-web.jpg t-_puta-z-turgova-web.jpg

foto (c) t.kordač, 2018