Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zbořený Kostelec

Zřícenina gotického hradu stojí  asi 2 km na sever od města Týnec nad Sázavou proti proudu řeky, na ostrohu při soutoku Sázavy a Kamenického potoka. Býval nazýván též Kostelec nad Sázavou.

Hrad založen okolo r. 1340 – král Jan Lucemburský ho jako komorní zboží zastavuje Oldřichovi z Valdeku.  V období vlády Karla IV. je hrad vykoupen zpět komorou a zastaven vyšehradskému purkrabímu Chvalovi ze Rzavého. Ten jej později dostává i do dědičného držení.

Roku 1411 v období vlády Václava IV. se držitelem hradu stává Jan Sádlo ze Smilkova, který byl oblíbencem a rádcem krále. Býval komořím a důvěrníkem krále Václava IV. a měl velký vliv na neklidné náboženské poměry v království. Byl sice přívržencem kalichu, ale přidržoval se mírnější strany a horlivé husity pronásledoval. Proto byl považován za zrádce kališnické strany. Aby se ospravedlnil, přijel Jan Sádlo 20. října 1421 do Prahy. Na radnici, kam večer přišel mezi shromážděné konšely, byl beze všeho soudu sťat.

Kámen / Skála, na kterých hrad stojí:   silně metamorfované horniny (svory, ruly
                                                               amfibolity, granulity, erlany, migmatity,
                                                               krystalické vápence).
 
Hrady Čech a Moravy - z čeho jsou a na čem stojí, Zd. Kukal, Barb. Dudíková Schulmannová, Jar. Valečka, Vl. Čechová, Karel Pošmourný, Vyd. Grada Publishing, a.s., L.P. 2010, Praha
foto (c) t.kordač
 

Letecké foto Zbořený Kostelec

Datum: 27. 9. 2012
Fotografií: 4
Složek: 0
 

Fotografie