Jdi na obsah Jdi na menu
 


Říčany_hrad

 

Zřícenina hradu Říčany (z období rané gotiky) se zachovala ve stejnojmenné obci jihovýchodně od Prahy. Prvně je hrad připomínán roku 1289. Stavebníkem byl pravděpodobně předek rodu pánů, kteří se později píší „z Říčan“ – Ondřej ze Všechrom (syn Petra ze Všechrom) – za věrné služby Přemyslu Otakaru II. byl odměněn roku 1253 úřadem truksasa (královského číšníka); později mu byl ještě svěřen úřad nejvyššího komorníka. Rod pánů z Říčan byl erbu stříbrného leknínového trojlistu na červeném štítu. Rozvětvený rod pánů z Říčan držel toto panství asi až do poloviny 15. století. V husitské době hrad obléhal Žižka z Trocnova, a když se mu posádka poddala, nepěkně se zachoval k odcházejícím z hradu. Oloupil je a z nich devět katolických kněží přikázal na místě upálit. Diviše z Říčan – tehdejšího majitele panství - nechal milostivě uvěznit v Praze. Po husitské revoluci se na Říčany přeživší Diviš opět vrátil.
Po pánech z Říčan panství s hradem získali Trčkové z Lípy, kteří zde však neměli svou rezidenci. Koncem 16. stol. se pak hrad („pustý a pobořený“) spolu s dalšími drobnými statky dostává do vlastnictví Jaroslava Smiřického ze Smiřic a na Kostelci nad Černými lesy.
Ve své době byl areál hradu velmi rozsáhlý a byl důkazem bohatství a významu rodu pánů z Říčan.
 
Dle knihy Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl VII., Praha a okolí, kolektiv autorů, Nakl. Svoboda, Praha, 1988; z části čerpáno i z knihy Čas hradů v Čechách, díl. 1, Dr. Ludmila Koubová (spoluautor M. Mysliveček), Nakl. Horizont, a.s., L.P.1997, Praha
r_z-rican-web.jpg trckove-z-lipy-web.jpg
smiricky-web.jpg 
 
 
 
 
 
         z Říčan                       Trčkové z Lípy                  Smiřický ze Smiřic


foto (c) t.kordač 2015