Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mydlovar (Kostomlaty)

Zřícenina hradu postaveného pravděpodobně ve druhé polovině 13. století. Žel torza cihlových zdí a reliéf hradu se v letních měsící ztrácí v záplavě zelených křovisek. Proto nová galerie z února 2019. Okolí hradu - prostředí lužního lesa - je krásné. Cyklostezka po rovině je skvělá pro cyklisty (i jako jsem já - bez kopců).

Opevnění hradu tvořil pravděpodobně vodní příkop a hrad tak byl typem vodní.

Staré prameny spojují s hradem pověst o třech bratřích, kteří obývali asi v polovině 16. století tehdy ještě zachovalé budovy hradu a dohlíželi na dodržování práva v širokém okolí. Snad se jednalo o zchudlé šlechtice. Bylo to v době, kdy královským purkrabím na hradě Přerov nad Labem býval krutý a bezohledný pán – Robmháp ze Suché, který se výkonem této funkce chtěl povznésti výše nejen finančně. Po nějaké době a opakovaných nespravedlnostech na panství, které král již nemohl přehlížet a k jejichž spravedlivému a poctivému dořešení přispěli právě „tři bratři“, povznesl tyto muže král do stavu rytířského a udělil jim nejen hrad Mydlovar do dědičného držení, ale i dědičný znak a jednomu z nich i purkrabský úřad na Přerově. 

Kniha Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (díl VI., Východní Čechy, str. 109) však v souvislosti s tvrzí Havraň (severovýchodně od Nymburka) zmiňuje Mydlovarské hradiště jako jedno z opevněných míst střežících západní hranice libického panství Slavníkovců - tedy asi již v 10. století.

 

foto © t. kordač, 2011

 

Mydlovar (únor 2019)

Datum: 19. 4. 2019
Fotografií: 80
Složek: 0