Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mrač, tvrz

Ves je prvně připomínána v roce 1318. Sídlil zde vladyka Zdislav z Mrače, pravděpodobně na starší tvrzi, která stála východně (asi 100 m) od dosud dochované „nové“ tvrze (zde na fotografiích). Po vladykovi Zdislavovi drželi ves pravděpodobně jeho potomci – bratři Oldřich, Vilém a Ješata z Mrače.

Koncem 14. stol. přešlo mračské zboží do vlastnictví Benešoviců a ti postavili ještě před počátkem 15. stol. „novou“ tvrz (budova je z lomového kamene - křemenný diorit, který se v této oblasti těžil). První z majitelů je uváděn Beneš z Lopřetic a na Mrači, po něm v roce 1410 Oldřich z Mrače a roku 1438 Petr Beneš z Dubé a z Mrače. Posledně jmenovaný byl předkem rodu Mračských z Dubé, kteří sídlili na této tvrzi až do 1. pol. 16. stol..

Roku 1663 koupil ves Bernard Ignác z Martinic (t 1685) a jeho dcera roku 1690 převedla mračské zboží na svého manžela Jana Františka z Vrbna a Bruntálu, který si zde staví zámek. Kámen z tvrze je pak užíván na tuto stavbu hned v blízkosti původní tvrze.
 
Dle knihy Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl IV., Západní Čechy (str. 217, 218), kolektiv autorů, Nakl. Svoboda, Praha, 1985.
 
 
foto © t. kordač