Jdi na obsah Jdi na menu
 


Losumberk_Drštka

Hrad Losumberk, častěji Drštka, se nachází nedaleko obce Skořice, za kterou je „polosamota“ Kreslovna. Hned na konci Kreslovny, při vstupu do lesů Vojenského prostoru Brdy je třeba jíti vpravo cestou za nízkou závorou. Přibližně po 800 metrech se cesta rozdvojuje a zde, odbočkou vlevo, již asi po 50 metrech dojdete do prostoru hradu.
Hrad, o němž jsou zprávy z konce 14. stol., stál na poslední části skalisek, které se zde nacházejí v řadě za sebou situovány od severu k jihu. Dnes tato skaliska zakrývá řídký smíšený les; místu se říká „U hradu“. Prostor hradu kryje, bohužel, ve většině les listnatý, takže v letním období příliš fotit nelze.
Hrad byl původně nazýván i Ronšperkem, neboť byl založen rodem Dobrohostů z Ronšperka. Tento rod, později se přesunul do Čech západních (Poběžovice), měl ve 14. stol. statky na Mirošovsku ve Středních Čechách. Dobrohost z Ronšperka byl patronem kostela ve Skořicích.
 
Kámen / Skála, na kterých hrad stojí (stál):   buližník.
 
Hrady Čech a Moravy - z čeho jsou a na čem stojí, Zd. Kukal, Barb. Dudíková Schulmannová, Jar. Valečka, Vl. Čechová, Karel Pošmourný, Vyd. Grada Publishing, a.s., L.P. 2010, Praha_str.39
 
foto © t. kordač