Jdi na obsah Jdi na menu
 


Liběhrad, zřícenina

Zřícenina hradu se nachází u městečka Libčice nad Vltavou na ostrohu po proudu řeky. Místní nazývají místo „Na hrádku“, ovšem Hájek z Libočan ho označuje roku 1541 jako Liběhrad. Kronikáři Hájkovi nelze příliš důvěřovat, tak snad bude přesnější označení k roku 1532, kdy písemná zpráva říká, že pražská kapitula (oblast tedy patřila zřejmě pražskému arcibiskupství) prodala mlýn pod Maslovicí proti „Libčehradu“ mlynáři z Menšího Města pražského. Pravděpodobně se dle archeologů jednalo o středověkou tvrz nepravidelného čtyřhranu ze 13. století (pravděpodobně na místě dřívějšího hradiště). Ovšem "pohádkář" Hájek z Libočan ví naopak zcela přesně, že hrad založily služebnice kněžny Libuše roku 712 po Kristu.
Dnes je viditelný čtyřhran, který pravděpodobně tvořil jádro hradu, viditelné jsou rovněž zbytky dvou zdí a mělký val, který obchází dvě přístupné strany jádra.
Ještě v roce 1845 popisoval F.A.Heber hrad jako "polozřícený" s jedním klenutým prostorem o výšce 2 metry a zachovalé zdi 7-8 metrů vysoké.

Upraveno podle Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl VII., Praha a okolí, Nakladatelství Svoboda, Praha 1988, s použitím knihy Slepé uličky archeologie, Karel Sklenář, Nakladatelství Mht., 1995.

foto © t.kordač