Jdi na obsah Jdi na menu
 


Květnice, tvrz

Zřícenina tvrze Květnice se nachází na výrazném skalnatém ostrohu asi vprostřed obce Květnice u Sibřiny (u Prahy). Obcí protéká potok Výmola.

Tvrz v obci Květnice vznikla pravděpodobně koncem 14.století. Písemně zmíněna až roku 1418. Za husitských válek byla v držení katolického šlechtice Prokopa Trčky z Kralovic. Přestože velmi pevná a postavená na dobrém místě, byla roku 1425 dobyta pražskými husity. V roce 1532 je tvrz již uváděna jako pustá.

Dle knihy Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezku, vyd. Nakladatelství Svoboda, r. 1989

Stavitelem tvrze Květnice byl pravděpodobně Olbramovic Johan, který se „po vladycku“ psal z Květnice. V roce 1575 koupil Květnici Jaroslav Smiřický ze Smiřic a na Kostelci a připojil ji definitivně k panství škvoreckému.

František A. Heber ve své historické knize o hradech, zámcích a tvrzích českých z roku 1843 o Květnické tvrzi píše: "Tvrz nebyla velikého rozsahu, přesto však byla dostatečně prostranná, aby mohla sloužit pro početnou panskou rodinu. Se zřetelem na svou pevnost nechala za sebou daleko mnohé sousední hrady, neboť byla chráněna před každým napadením svými kolmými (svislými) podpěrnými skalními stěnami, východní a jižní, jak je ještě dnes můžeme zřetelně pozorovat, ze třetí strany byla obklopena vodou a na čtvrté straně nejslabší, obrácené dopředu dvěma hlubokými, ve skále vylámanými příkopy a vysokým zemním valem. 

Díky velmi příjemnému dnešnímu panu majiteli jsem mohl vyfotit zbytky opevnění tvrze a právě tak sklepení, či místnosti v místech pod dřívější hlavní obytnou budovou tvrze. Velmi děkuji. TK