Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chvatěruby, zříc. zámku

Zámek Chvatěruby dnes poloviční zřícenina) byl vybudován na místě hradu asi z konce 13. století. Ovšem již v první polovině 13. století (za Přemysla Otakara I.) je jako svědek na listinách uváděn Rudiger z Chvatěrub. Na přelomu 14. a 15. století patřily Chvatěruby Vilémovi Zajíci z Házmburka a pak až do roku 1467 jeho následovníkům. Od r. 1467 je v držení krále Jiřího z Poděbrad, který ho na Zajících, jako svých odpůrcích, dobyl. Následně se častěji měnili majitelé hradu. Až roku 1567 hrad koupil Jan z Valdštejna a na Komorním Hrádku. Ten dal v renesančním slohu přestavět hrad na zámek. Jeho synové Adam a Karel již roku 1590 prodali zámek Zejdlicům ze Šenfeldu.
Až po roce 1699, kdy zámek zdědil Kryštof Voračický z Paběnic (po své ženě Anně Markétě Kostomlatské z Voračic) jsou budovy opět dostavěny a rekonstruovány jsou i interiéry. Kryštof si zámek skutečně oblíbil a užíval ho jako své sídlo. Ovšem ani on a jeho synové dostavbu nedokončili. Kryštov Voračický zemřel roku 1712 a je pohřben ve chvatěrubském kostele.
 
Dle knihy Čas hradů v Čechách, díl. 1, Dr. Ludmila Koubová (spoluautor M. Mysliveček), Nakl. Horizont, a.s., L.P.1997, Praha; z části čerpáno i z knihy Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl VI., Východní Čechy, kolektiv autorů, Nakl. Svoboda, Praha, 1989.
 
                                      Vřesovcové z Vřesovic       Voračický z Paběnic

v_z-vresovic-web.jpg   voracicti-z-pabenic-web.jpg

foto (c) t.kordač, 2015