Jdi na obsah Jdi na menu
 


Český Šternberk

Takže fotím nejen zříceniny, ale i "stojící, živé" hrady. Hrad založen po roce 1240 v raně gotickém stylu panem Zdeslavem z Divišova. Později se tedy píše již Zdeslav ze Šternberka. Po roce 1253 získal od krále pozemky i na Moravě (za pomoc proti Uhrům) a staví zde druhý Šternberk. Šternberk v Čechách je pak pro odlišení nazýván Českým Šternberkem.

Dovoluji si umístit dvě fota ze stálé produkce na nádvoří hradu, týkající se dravých ptáků. Zejména výklad "Ochránce dravců" je velmi zajímavý, a už třeba jen návštěvu nádvoří hradu z tohoto důvodu vřele doporučuji. Škoda jen, že - podle mého názoru - podhradí neodpovídá co do rozsahu a zajímavosti významu rodu Šternberků a kráse jejich hradu.  

 sternberkove-web.jpg

 
 
 
 
Kámen / Skála, na kterých hrad stojí: silně metamorfované horniny (svory, ruly, amfibolity, granulity, erlany, migmatity, krystalické vápence).
 
Hrady Čech a Moravy - z čeho jsou a na čem stojí, Zd. Kukal, Barb. Dudíková Schulmannová, Jar. Valečka, Vl. Čechová, Karel Pošmourný, Vyd. Grada Publishing, a.s., L.P. 2010, Praha

foto © t. kordač