Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rabštejn (u Rýmařova)

Zbytky hradu Rabštejna dosud stojí nad obcí Bedřichov (součást obce Oskava), na dvou skalních blocích, které jsou z většiny zarostlé lesem.
Byl postaven pravděpodobně koncem 13. století panem Hrabišem ze Švábenic (připom. 1254 – 1296). Hrad měl původně sloužit nejspíše k ochraně severní části úsovského panství, kterého byl Hrabiše ze Švábenic vlastníkem. Roku 1318 se hradu zmocnil Konrád I. řeč. Bavor, olomoucký biskup (Konrád pocházel z Bavorska z nešlechtické rodiny a olomouckým biskupem se stal díky protekci mohučského metropolity Petra z Aspeltu) a odevzdal ho králi Janu Lucemburskému. Za husitských válek byl hrad protipólem tehdy husitského Sovince. Počátkem 16. stol. získal hrad a panství pan Petr ze Žerotína a na Šumperku. Ten na hradě už nesídlil, ale opravil ho pro své služebníky spravující panství. V době 30. leté války byl hrad dobyt Švédy. Po jejich vypuzení pak už hrad jen pustl.
 
Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl II., Severní Morava, kolektiv autorů pod vedením dr. Františka Spurného, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1983.
 
Olomoucké biskupství           páni ze Švábenic
znak-olomouckeho-biskupstvi.jpg      s_ze-svabenic.jpg  
 
foto (c) j.fork, 2015