Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kravaře ve Slezsku

Město Kravaře leží v nivě řeky Opavy, asi 10 km východně od města Opavy. Historická oblast Horního Slezska, ve které se Kravaře nacházejí, se nazývá Hlučínsko.

Kravaře byly centrem malého panství v západní části Hlučínska. Poprvé uváděny roku 1224 a tvrz pak roku 1377. Majitelem byli páni z Kravař, větev mocného rodu Benešoviců, do jehož majetku spadalo mnoho dalších panství na Moravě. Erb pánů z Kravař (zavinutá střela) mají Kravaře ve znaku.
V roce 1632 patřilo rytířské sídlo v Kravařích  panu Michalu Sendivojovi ze Skorska. Byl nižším polským šlechticem a býval kdysi alchymistou na dvoře císaře Rudolfa II.. Jeho dcera a dědička Marie Veronika se provdala za příslušníka braniborské šlechty Jakuba z Eichendorffu. Tento rod provedl v letech 1721 – 28 přestavbu a dostavbu zámku v duchu vrcholného baroka. Eichendorffové vlastnili panství do roku 1782. Později se majitelé rychle střídali.
Poslední stavební úpravy proběhly za hraběnky Eufémie Renardové, rozené Rudzinské z Rudna (Polsko), která vlastnila kravařské panství v polovině 19. století.  
 

(c) foto Z. Susa