Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cvilín u Krnova

Hrad je prvně uváděn roku 1238 po názvem Lobenštejn. Pravěpodobným zakladatelem byl panovník Václav I. Přemysl. Hrad byl později dán pravděpodobně do zástavy a dále i v léno Benešovicům, kteří ho přestavěli. Počátkem 16. století hrad prodán braniborskému markrabímu Jiřímu von Hohenzolern und Ansbach, který v přestavbě pokračoval.
Od roku 1622 ve vlastnictví Lichtenštejnů. Lichtenštejnský majetek získala po roce 1918 obec Cvilín. Dnes patří areál Státním lesům.
Dochované jsou příkopy a valy, zbytky zdí paláce a budov, studny a válcová věž.
Hrad sloužil především k obraně stezky vedoucí podél řeky Opavy do Krnova a dále do Slezska. Nachází se ve výšce 423 m. n. m.
Kolem roku 1900 byl původně holý kopec zalesněn.
Legenda: Je zde prý ukrytý pod hradbami veliký poklad. Ten mohl získat jen ten, kdo stráví tři noci na hradě a postaví se příšerám. Koncem osmnáctého století se o to údajně pokusil mladý řemeslník Teodor. Po dvě noci se nic nestalo a mladíka popadlo podezření. Vydal se i třetí noc k hradu, byl ostražitý. Hrůzy, které ho však čekaly, předčily jeho očekávání a dal se proto na útěk. Takže poklad je tam zřejmě dodnes

 

foto (c) M. Pánek z Prahy, 2012