Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vartemberk (Stráž p. Ralskem), zámek

Původně sídelní hrad Vartemberků, dnes zámek, stojí na okraji městečka Stráže p. Ralskem na vrchu obtékaném Ještědským potokem. Hrad byl Markvartici vybudován asi v polovině 13. století (dříve sídlili na starším hradě Lemberku). Jak bylo v té době obvyklé nesl hrad dvě jména – Stráž a Vartemberk. Přídomek „z Vartemberka“ užívá dle pramenů až Beneš z Vartemberka roku 1281. V podhradí vyrostlo městečko Stráž, které je prvně uváděno až v polovině 14. století.
Hrad býval v rámci majetku Vartemberků samostatným údělem a sloužil tedy i jako sídlo držitele tohoto údělu, kterým byl některý člen rodu z Vartemberka. Významným držitelem hradu byl počátkem 15. století Jan z Vartemberka (z Ralska) řečený Jan Chudoba (+1433). V době po husitské revoltě se již majitelé Stráže často mění. Roku 1563 za držení Hiršpergárů z Hiršpergu dochází k přestavbě na pohodlnější zámek a hrad tak v podstatě zaniká. Padací moc byl nahrazen mostem kamenným, obranné věže byly strženy.
 
Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl III., Severní Čechy, kolektiv autorů pod vedením Rudolfa Anděla, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1984, a Čas hradů v Čechách, díl 3, spoluautoři Dr. Františka Vrbenská, Dr. Ludmila Koubová a M. Mysliveček, Nakl. Horizont, a.s., L.P.1996, Praha;
 
                                      Vartemberkové
vartemberkove-web.jpg
 
foto (c) t.kordač, 2017