Jdi na obsah Jdi na menu
 


Valečov

Pozůstatky hradu stojí dodnes na pískovcových skalách východním směrem od města Mnichovo Hradiště. Byl postaven na počátku 14. století na jižním okraji náhorní planiny Mužský poblíž vsi Boseň. Ve svém počátku byl skalním hradem, neboť místnosti byly tesány do skály a pak doplněny dřevenými nástavbami.

Budovateli hradu byly členové vladyckého/rytířského rodu Valečovských z Valečova. Členové rodu se stali horlivými přívrženci husitského hnutí (snad proto, že byli obklopeni sousedy katolickými). Statek, který k hradu náležel nebýval totiž právě velký a proto jej Valečovští musili bránit alespoň v neztenčené rozloze. Krom samotného hradu a dvora v jeho blízkosti patřili ke statku Valečov jen vesnice Zásadka a Zápudov, část vsi Žantov a část vsi Boseň s patronátním právem k její faře.

Palác dnes ještě stojící na skále byl vybudován v 15. a 16. století. Jeho stavbu zahájil Vaněk Valečovský z Kněžmostu a po jeho smrti v ní pravděpodobně pokračoval Vaňkův švagr Samuel z Hrádku. Pravděpodobně však až noví majitelé v 16. století - Kapounové ze Svojkova.

Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl III., Severní Čechy, kolektiv autorů pod vedením Rudolfa Anděla, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1984;

foto (c) t.kordač, 2016