Jdi na obsah Jdi na menu
 


Roimund/Rojmund, hrad

také i  Roymuth

Zřícenina hradu Roimund se nachází na strmé skále nedaleko místního názvu Na Rozkoši – 6 km jihozápadně od Chrastavy. Korpus hradu byl ze severu a západu chráněn hlubokým příkopem. Kolem hradu byly mohutné zdi, o čemž svědčí torzo jedné dosud zachované zdi. Hrad byl oválného tvaru a mezi dvojí hradbou býval parkán – asi 3m široký. Vstup do hradu býval pravděpodobně bránou přes padací most.

Hrad založil Jan z Donína, který okolo 1443 získal od markraběte Karla (později Karel IV.) povolení ke stavbě hradu za účelem ochrany a střežení zdejšího kraje. Hrad nesl také jména Roynungen, Ronnenburg, Roymunth či Raimund. Původ těchto jmen je nejasný, ale nejspíše lze dovodit, že označení Roymunth bylo provedeno na počest kralevice Karla – „roy munt“ = králova hora.

Hrad hrál poměrně důležitou roli v době válek Vartemberků s lužickými městy, kdy Donínové byli spřáteleni s lužickými městy proti Janovi z Vartemberka, jako narušiteli míru v tomto kraji. A pak i v době husitské, kdy býval v držení katolických odpůrců. Roku 1584 se však již jako „pustý“ dostává do držení Mehlů ze Střelic, kteří od Donínů koupili panství Grabštejn.

Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl III., Severní Čechy, kolektiv autorů pod vedením Rudolfa Anděla, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1984;

         Donínové                  Mehlové ze Střelic

d-_z-donina.jpg  m-_mehlove-ze-strelic-_web.jpg

foto (c) t.kordač, 2019