Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pihel

Ve vsi Pihelu (dnes v jeho části Dolní Pihel) se nachází příkrý čedičový kopec, na kterém stával hrad, jehož pozůstatky lze dosud nalézt na vrcholu kopce.
První písemná zpráva o obci Pihel je z roku 1396. Hrad bude pravděpodobně o něco starší, asi z první poloviny 14. století. Zakladatel hradu není známý, ale Hynek Zajíc z Házmburka (+1363) se psal „z Házmburka a na Pihelu“. Po Hynkovi Zajíci hrad držel Vilém Zajíc (doložen ještě roku 1404) a jeho synové Vilém a Hynek. Po těchto Házmburcích se k roku 1421 již jako držitel hradu uvádí Jan z Chlumu, řeč. Kepka (držel i blízký Svojkov). Provázel mistra Jana Husa do Kostnice a snažil se mu jeho osud ulehčovat po celou dobu pobytu Husa v Kostnici. Po husitském období hrad pravděpodobně zanikl a statek Pihel byl připojen nejprve k Lípě Berků z Dubé a později k panství hradu Sloup.

Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl III., Severní Čechy, kolektiv autorů pod vedením Rudolfa Anděla, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1984.

 

Kámen/Skála, na které hrad stojí:                        třetihorní čedič

z Chlumu          

ch_z-chlumu-web.jpg

 

 

 

 

 

foto (c) t.kordač, 2016