Jdi na obsah Jdi na menu
 


Panna

Blízko za obcí Řepčice je vysoký čedičový vrch řečený Panna. Zde jsou již jen znatelné zbytky stejnojmenného hradu, který zde nechal stavět nejspíše teprve roku 1421 Zikmund z Vartemberka. Jemu totiž král Zikmund Lucemburský přislíbil jako katolickému šlechtici za pomoc nejen tento hrad, ale celé dřívější panství, které dříve (před vpádem husitských rebelů) ovládala komenda Řádu německých rytířů se sídlem na tvrzi v Býčkovicích (tedy včetně hradu Kalicha, kde se usídlil husitský vůdce Žižka). Zikmund z Vartemberka (z děčínské větve rodu – v klenotu vartemberského erbu měla pannu s veslem na loďce) již vlastnil východním směrem nedaleký hrad Litýš.

Při prvním obléhání v roce 1422 husité Pannu nedobyli, ale již o rok později v létě 1423 se jim to zdařilo. V držení husitů pak byla Panna až do roku 1437, kdy ji hned v lednu oblehlo vojsko krále Zikmunda vedené Zikmundem z Vartemberka (zástavním držitelem panství) a i za pomoci vojenské posádky hejtmanů z hradu Königstein v Sasku, které král Zikmund, jako císař, požádal o pomoc hotovosti české pod Pannou, dobylo a následně i zbořilo. Hrad pak již nebyl nikdy obnoven.
 
Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl III., Severní Čechy, kolektiv autorů pod vedením Rudolfa Anděla, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1984, a Čas hradů v Čechách, díl 1, spoluautoři Dr. Františka Vrbenská, Dr. Ludmila Koubová a M. Mysliveček, Nakl. Horizont, a.s., L.P.1997, Praha;
 
Vartemberkové (z Děčína)

web-vartemberkove-web.jpg

foto (c) t.kordač, 2018