Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nový hrad (u Jimlína) / Jimlín

Nový hrad se nachází asi 6 km západně od Loun na vyvýšenině u okraje obce Jimlín. Hrad je jedním z mála, o kterých víme přesné datu výstavby – 2. května 1465 totiž král Jiří z Poděbrad povolil jeho stavbu pánu Albrechtovi z Kolovrat a Bezdružic. A roku 1474 se Albrecht z Kolovrat i se svými třemi syny do hotového hradu nastěhoval. Hrad byl založen velkoryse, a to se třemi nádvořími, přičemž první nádvoří za hlavní branou bylo určeno pro hospodářské zázemí, ubytování pro hradní čeleď apod. Od druhého nádvoří (a tedy i od třetího) bylo toto první odděleno příkopem a valem. Původně měl hrad šindelové střechy, ty byly nahrazeny taškami až koncem 18. století.  Svou hlavní gotickou podobu hrad ztrácí koncem 17. století, kdy ho držitel Gustav Adolf z Warrensbachu přestavěl do dnešní podoby. O tom svědčí i alianční znak na portále třetího nádvoří – jeho manželkou byla paní Šliková z Holýše.
Nejdéle (asi 100 let) hrad drželi jeho stavitelé – Kolovratové, kteří se jako nová linie rodu pojmenovali jako Novohradští z Kolovrat. Roku 1573 se koupí hrad s panství dostal Lobkovicům a pak se již majitelé v krátkých úsecích střídají. Až roku 1767 se hra dostává do držení Josefa knížete ze Schwarzenberku a jeho rod hrad drží až do pozemkové reformy roku 1924.
 
Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl III., Severní Čechy, kolektiv autorů pod vedením Rudolfa Anděla, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1984, a Čas hradů v Čechách, díl 1, spoluautoři Dr. Františka Vrbenská, Dr. Ludmila Koubová a M. Mysliveček, Nakl. Horizont, a.s., L.P.1997, Praha;
 
foto (c) t.kordač, 2017