Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lemberk

Hrad asi kolem roku 1240 s tehdy moderním jménem Löwenberg založil Havel z Lemberku (Markvartic) erbu bílé lvice na červeném (snad) poli. První listinné důkazy o existenci hradu pochází z roku 1249, kdy se po hradu píše Havel z Lemberka a Jablonného. Hrad byl několikrát přestavován, takže původní podobu dnes neznáme.
Hrad byl ze tří stran obklopen srázem a nejspíše i hradbami. Přístupová cesta od jihovýchodu byla chráněna několika bránami s nejspíše padacími mosty.
Sloužil jako strážní, ale i sídelní hrad Lemberků, větve rozrodu Markvarticů, kteří ovládali tuto oblast severních Čech. Ti hrad drželi asi až do počátku 15. století. Tehdy, v období rozbrojů i mezi domácími rody, přešel Lemberk do držení Vartemberků, Tak se jeho držitelem stal i Vartemberk Jan Chudoba z Ralska, stoupenec císaře Zikmunda. Proto byl Jan Chudoba Husity pronásledován. V roce 1428 Lemberk obsadili Husité pod vedením Aleše ze Žeberka. Roku 1430 zas převzal panství rod Berků z Dubé. V roce 1470 se však husitskými válkami zpustlé panství dostává rukou hornolužického fojta Viléma z Illburka – jeho dědicové však panství roku 1550 prodávají Jindřichu Kurcpachovi z Trachenberka, který patřil mezi dobré šlechtické hospodáře a hrad i panství zvelebil.
Roku 1581 kupuje panství s hradem Jindřich Berka z Dubé a pokračuje v dobrém hospodaření svého předchůdce. Berkovi dědicové však hrad roku 1599 prodávají Vratislavovi z Donína. Donínové pak hrad a panství drží až do počátku třicetileté války.
Po Donínech získává hrad okolo roku 1633 Freiherr Jan Rudolf Breda. Bredové zde mají svou hlavní rezidenci a budují zde barokní zámek na základech renesančních přestaveb původního hradu. Po tomto rodu drželi hrad v 18. stol. Gallasové a následně Clam-Gallasové. V první polovině 20. století hrad/zámek drželi Auerspergové, kterým ho zabrala za 2. sv. války německá armáda. Po válce přešel do vlastnictví československého státu.
 
Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl III., Severní Čechy, kolektiv autorů pod vedením Rudolfa Anděla, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1984, a Čas hradů v Čechách, díl 1, spoluautoři Dr. Františka Vrbenská, Dr. Ludmila Koubová a M. Mysliveček, Nakl. Horizont, a.s., L.P.1997, Praha;
 
foto (c) t.kordač, 2017