Jdi na obsah Jdi na menu
 


Košťálov

Zřicenina hradu Košťálov dodnes stojí na skále v Českém středohoří. Z obce Sutom (nedaleko Vlastislavi) se lze vydat z návsi od směrovky na hrad mezi domky až na kraj lesa, kde u závory lze parkovat vůz. Odtud už jen necelý kilometr po příjemné – nejspíš pro cyklisty určené – cestě až na prostranství pod hradem. Odtud je třeba jen vystoupat lesní cestou přímo vzhůru ku hradu. Jiné přístupové cesty jsem nevyzkoušel, neboť má cesta začínala na hradu Skalka a odtud bylo nejblíže přes Sutom.
To, co dnes zbývá z hradu je tzv. Horní hrad – jediná budova věžovitého paláce. Dolní hrad se nacházel na prostranství pod hradem, které je dnes zhusta pokryto porostem. Zde bylo nalezeno mnoho artefaktů z 15. století.
Vznik hrad je předpokládán koncem 13. nebo počátkem 14. století. Prvně je zde doložen purkrabí Adam ze Slavětína. Mohlo se jednat tedy o hrad královský, nebo i o šlechtický. V každém případě v té době držitel panství na hradě nesídlil a měl zde jen svého purkrabího. Od 15. století se jako majitelé hradu uvádějí Kaplířové ze Sulevic a Házmburkové. V době třicetileté války je hrad již uváděn jako pustý.
 
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl III., Severní Čechy, Dr. Rudolf Anděl, CSc. a kolektiv, Nakl. Svoboda, 1984, Praha.
 

foto © t. kordač