Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kost, hrad

Kost dosud v plné kráse stojí v kraji zvaném Český ráj. Dal ho založit okolo poloviny 14. stol. pan Beneš z Vartemberka, který sídlil na tvrzi v nedaleké Sobotce. Jako páni z Kosti se psali i Benešovi synové – Petr a Markvart z Vartemberka. Oba tito bratři byli významnými členy panstva na dvoře Karla IV i Václava IV.
Nevyšší stavba na hradě je tzv. Bílá věž, která má i nejsilnější stěny a je ve tvaru nepravidelného lichoběžníku.
Dalšími majiteli hradu byl Jan z Kunštátu a po něm Házmburkové, kteří hrad získali s dědictvím Škonky z Kunštátu – vdala se roku 1414 za Mikuláše Zajíce z Házmburka. Roku 1497 koupil panství za 20.000 kop českých grošů Jan ze Šelmberka. Jeho syn Jindřich roku 1524 prodal hrad s panstvím Bibrštejnům, po kterých v držení hradu následovali Lobkovicové (např. i Marie Magdaléna, provd. Trčková z Lípy a Polyxena Lobkovicová, roz. Pernštejna). V té době všechna Lobkovická panství zažívají velký hospodářský rozmach a nejinak tomu bylo i na Kosti.  Po Lobkovicích získal hrad Heřman Černín z Chudenic a jeho potomci zde vládli až do r. 1738, kdy zadlužený hrad s panstvím koupil císařský dvořan Václav Kazimír hrabě Netolický z Eisenberka.
Dnes je hrad majetkem rodu Kinský – dal Borgo.
 
Zpracováno s použitím Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, díl III., Severní Čechy, kolektiv autorů pod vedením Rudolfa Anděla, CSc., Nakl. Svoboda, Praha, 1984, a Čas hradů v Čechách, díl 3, spoluautoři Dr. Františka Vrbenská, Dr. Ludmila Koubová a M. Mysliveček, Nakl. Horizont, a.s., L.P.1996, Praha;
 
     Vartemberkové              z Kunštátu               Šelmberkové

vartemberkove-web.jpg     k_z-kunstatu-web.jpg    s_z-selmberka-web.jpg

foto (c) t.kordač, 2016